 |
Men |
|
| |
 |
Pr j oldal |
|
| |
|
|
 |
Hrek/Cikkek |
|
A Szocilis Trvny 2006.vi vltozsai
2006.01.24. 15:17
A Szocilis Trvny 2006.vi vltozsai
A Szocilis Trvny 2006.vi vltozsai
A kzgygyellts talaktsrl
A jelenlegi rendszer mkdse
A kzgygyelltsi rendszer feladata - tbbek kztt - a szocilis helyzetk s egszsgi llapotuk miatt rszorulk kiadsainak kompenzlsa azltal, hogy az alapvet gygyszerek s ms trtskteles elltsok esetben trtsmentessget biztost. A kzgygyelltott nemcsak a trsadalombiztosts ltal tmogatott egyes gygyszerekhez juthat hozz trtsmentesen, hanem gygyszati segdeszkzkhz, s ms meghatrozott szolgltatsokhoz is.
A kzgygyellts rendszere szmos problmval kzd:
- Sok esetben nem esik egybe az egszsggyi s a szocilis rszorultsg.
- A kzgygyellts keretein bell ignybe vehet, amgy is nagyon korltozott szm gygyszer (kb. 700 ksztmny) kzl sok mr nem korszer, ezrt ha az orvos olyan gygyszert r fel, amely a kzgygyelltsi listn nem szerepel, a betegnek az ltalnos szablyok szerint kell fizetnie.
- A jelenlegi szablyozs "pazarl", hiszen a kzgygyelltsi listn szerepl ksztmnyek korltlan mennyisgben ignybe vehetk.
- Az ellenrzs nem megfelel, amely visszalsekre adhat alapot, ugyanakkor a visszalsek szankcionlsa is megoldatlan.
A kzgygyelltsi rendszer talaktsnak irnyai
Az talakts clja, hogy a kzgygyellts keretben ignybe vehet szolgltatsok jobban igazodjanak az rintettek szksgleteihez, a tmogats rendszere ttekinthetbb s igazsgosabb legyen. A vltoztats eredmnyekppen a tmogats vljon clzottabb, fokozottabban rvnyesljn a rszorultsgi elv.
A kzgygyellts ignybevtelnek fokozottabb ellenrzse s a visszalsek szankcionlsa igazsgosabb elosztst eredmnyezhet, mivel a jogosulatlan gygyszerkivltshoz kapcsold kifizetsek, a "pazarl" gygyszerkivltsok rendszerbl trtn kiszrsvel egyidejleg felszabadul forrsok rvn lehetv vlik egy korszerbb, szlesebb kr ellts.
Az j rendszerben a jogosultsgi felttelek s a nyjtott szolgltatsok kre lnyegben vltozatlan marad. Eddig korltlan mennyisg, de mgis kevs szm, sokszor korszertlen gygyszert rathattak fl a betegek ily mdon (az egyik leggyakrabban felrt gygyszer egyszer fjdalomcsillapt volt). Mostantl az egyn krnikus betegsgeihez igazodva szlesebb kr elltst lehet biztostani.
A kzgygyelltsi rendszer keretben a betegek szmra krnikus betegsgeikre egyni gygyszerkeretet llaptanak meg. Az egyni keret mrtkig trtsmentesen vlthatnak ki brmilyen jrbeteg-ellts keretein bell kiadhat, trsadalombiztosts ltal tmogatott gygyszert. Az egyni gygyszerkeret bevezetsvel az j rendszer a jelenlegi, igen korltozott gygyszerlista helyett nagyobb "vlasztkot" biztost. (Jelenleg az alkalmazhat mintegy 1300-1400 hatanyagbl sszesen 240 szerepel a kzgygyelltsi listn). Az j rendszer teljes tmogatst nyjt a kzgygyelltottak krnikus betegsgeihez kapcsold gygyszereihez. Ezek a szakmai szablyok szerint elsknt vlasztand, lehetleg generikus, legalacsonyabb napi terpis kltsg gygyszerksztmnyek. Ennl drgbbat rendelhet ugyan az orvos, ha errl a beteggel elzleg megegyezett, de a kzgygyellts csak a megszabott hatrig trt, a klnbsget a betegnek kell fizetnie.
A trvnymdosts 2006. jlius elsejn lp letbe.
A kzgygyellts keretben biztostott gygyszer ignybevtelnek legfontosabb elemei:
· Az egyni gygyszerkeret havi maximuma 12.000 Ft .
· A jogosult szemly - a betegsgei alapjn megllaptott - havi keretsszeget brmely, a jrbeteg-ellts keretein bell kiadhat, trsadalombiztosts ltal tmogatott gygyszerksztmnyre "kltheti".
· A krnikus betegsghez megllaptott egyni gygyszerkereten tl vi 6000 Ft eseti keret jr az esetleg akutan fellp betegsgek gygytst szolgl gygyszerek megvsrlsnak tmogatsra.
· Az j rendszer szksg esetn lehetsget ad az egyni gygyszerkeret v kzbeni fellvizsglatra, ha pl. j betegsg lp fel, ms terpia vlik szksgess.
Az j kzgygyelltsi rendszer mkdse
Az ignyt a jegyznl kell benyjtani. Mellkelni kell hozz a hziorvos igazolst a krnikus betegsgekrl s a gygytst szolgl terpirl (gygyszerek esetben hatanyag s mennyisg megjellsvel). A jegyz megvizsglja a jogosultsgi feltteleket (pl. jvedelemhez kttt jogcm esetn a jvedelmet, vagy alanyi jogcm esetn annak felttell szolgl elltsra val jogosultsgot), a hziorvos igazolst megkldi az illetkes megyei egszsgbiztostsi pnztrnak, amely nyilatkozik az elismert gygyszerkltsgrl. A jegyz ezutn elbrlja a kzgygyelltsra val jogosultsgot, meghatrozza annak kezd idpontjt, az egyni s eseti gygyszerkeretet. Ha a krelmeznek nincs krnikus betegsge, illetleg nincs jelents - havi 1000 Ft-ot meghalad - rendszeres gygyszerkltsge, akkor kln igazolsra, elismert gygyszerkltsg-megllaptsra nincs szksg. Ekkor a gygyszerkeret az eseti keret sszege, azaz vi 6000 Ft. A jegyz dntse alapjn a MEP killtja s eljuttatja a jogosult rszre az egy vig rvnyes kzgygyelltsi igazolvnyt. Az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr ezutn nyilvntartsban naprakszen vezeti a jogosult gygyszerkerett. Az eseti gygyszerkeretet a jogosultsg kezdetn egy sszegben, az egyni gygyszerkeretet 3 havonta llaptjk meg a betegnl.
A patika s az OEP kztt elektronikus adatkapcsolat lesz. A gygyszer kivltsakor a patika elektronikusan kapcsolatba lp az OEP nyilvntartsval, s a jogosult gygyszerkeretnek erejig trtsmentesen kiadja a gygyszert. Ha az adott hromhavi gygyszerkeret elfogy, akkor a kvetkez 3 havi keret megnyitsig a kzgygyelltott az ltalnos trtsi dj szablyok szerint vlthatja ki gygyszert. Ha a hrom hnap leteltvel a jogosultnak maradvnya van a keretbl, az nem vsz el, hanem a kvetkez 3 havi keret sszeghez hozzaddik. A gygyszer kivltsakor a patika mindig tjkoztatja a beteget az aktulis gygyszerkeretrl. A gygyszertrak s az OEP kztti elektronikus kapcsolat kiptsre a kzeljvben sor kerl, melynek kltsgeit az llam vllalja magra.
Budapest, 2005. december 22. ICSSZEM Sajtiroda
A csaldtmogatsi rendszer talaktsa.
Vltozsok 2006. janur 1-tl a csaldtmogats s gyermekek utn jr elltsok rendszerben
Gyermekek utn jr elltsok:
Gyermekgondozsi segly:
A gyermekgondozsi segly sszege azonos az regsgi nyugdj legkisebb sszegvel.
2005-ben: 24.700,- Ft, ikergyermek esetn ennek 200%-a: 49.400,- Ft
2006-ban : 25.800,- Ft, ikergyermek esetn ennek 200%-a: 51.600,- Ft
Egyb vltozsok
Bvl a jogosultak kre:
- gyermekgondozsi seglyre jogosult az a szemly is, aki a sajt hztartsban nevelt gyermeket rkbe kvnja fogadni, s az erre irnyul eljrs mr folyamatban van.
- a 16. letvt betlttt kiskor szl, ha a sajt hztartsban nevelt gyermeknek gymjval nem l egy hztartsban, feltve, hogy a gymhivatal a kiskor rszre engedlyezte a szli hz elhagyst.
- krheti a gyermekgondozsi segly megllaptst az a szemly is, aki rokkantsgi jradkban, tmeneti jradkban, rendszeres szocilis jradkban, vagy a bnysz dolgozk egszsgkrosodsi jradkban rszesl. (2005. december 31-ig csak a sajt jog nyugelltsban (regsgi, rokkantsgi) rszesl szl, nagyszl kaphatott gyermekgondozsi seglyt.)
Bvl a GYES melletti munkavgzs lehetsge
2006. janur 1-jtl a szl a gyermek egy ves korig tovbbra sem folytathat keres tevkenysget (kivve a kiskor szl gyermeknek gymjt.) A gyermek egy ves kora utn azonban akr napi 8 rban is dolgozhat.
A gyermek elhelyezsben is vltozsok trtnnek:
- a gyermek egy ves kora utn idbeli korltozs nlkl elhelyezhet a gyermekek napkzbeni elltst biztost intzmnyben.
- ha a nagyszl rszre folystjk az elltst, a gyermek hrom ves kora utn, napi 5 rban helyezhet el intzmnyben.
Anyasgi tmogats:
sszege a gyermek szletsnek idpontjban rvnyes regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 225 %-val, ikergyermekek esetn 300%-val azonos.
2005-ben: 55.575,- Ft, ikergyermekek esetn: 74.100,- Ft/gyermek,
2006-ban: 58.050,- Ft, ikergyermekek esetn: 77.400,- Ft/gyermek.
Gyermeknevelsi tmogats:
sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegvel,
2005-ben 24.700,- Ft,
2006-ban 25.800,- Ft.
Tovbbi vltozs:
- a tmogats folystsa alatt a szl napi 5 rban helyezheti el gyermekt a gyermekek napkzbeni elltst biztost intzmnyben (2005-ben csak napi 4 rt lehetett elhelyezni).
- a tmogats folystsa alatt kizrlag szombat-vasrnap is lehet dolgozni, feltve, hogy a heti munkaid nem haladja meg a 20 rt.
Csaldi ptlk
Az talakts lnyege, hogy a csaldi ptlk a teleplsi nkormnyzatok ltal folystott rendszeres gyermekvdelmi tmogats, valamint a csaldi adkedvezmny cmn rendelkezsre ll forrsok sszevonsval egy j, egysges csaldi ptlk-rendszer jn ltre.
Bvl a csaldi ptlkra jogosultak kre:
2006. 01. 01-tl jogosult az elltsra:
- aki a sajt hztartsban nevelt gyermeket rkbe kvnja fogadni, s az erre irnyul eljrs mr folyamatban van.
- tovbb az a szemly is, akihez a gymhivatal a gyermeket ideiglenes hatllyal elhelyezte.
- a 16. letvt betlttt kiskor szl, ha a sajt hztartsban nevelt gyermeknek gymjval - a szl hozzjrulsval - nem l egy hztartsban, illetleg, hogy a gymhivatal a kiskor szl rszre engedlyezte a szli hz elhagyst.
Vltozik a csaldi ptlk sszege is az albbiak szerint:
2006. janur 1-tl a csaldi ptlk havi sszege:
- egy gyermekes csald esetn 11.000,- Ft
(2005-ben 5.100 Ft),
- egy gyermeket nevel egyedlll esetn 12.000,- Ft
(2005-ben 6.000 Ft),
- kt gyermekes csald esetn (gyermekenknt) 12.000,- Ft
(2005-ben 6.200 Ft),
- kt gyermeket nevel egyedlll esetn (gyermekenknt) 13.000,- Ft
(2005-ben 7.200 Ft ),
- hrom vagy tbbgyermekes csald esetn (gyermekenknt) 14.000,- Ft
(2005-ben 7.800 Ft),
- hrom vagy tbb gyermeket nevel egyedlll esetn (gyermekenknt) 15.000,- Ft
(2005-ben 8.400 Ft),
- tartsan beteg, illetve slyosan fogyatkos kiskor gyermek esetn 21.000,- Ft
(2005-ben 13.900 Ft),
- tartsan beteg, illetve slyosan fogyatkos gyermeket egyedl nevel esetn 23.000,- Ft
(2005-ben 15.700 Ft),
- tartsan beteg, illetleg slyosan fogyatkos nagykor szemly esetn 18.000,-Ft
(2005-ben 15.700 Ft),
- a gyermekotthonban, a javtintzetben vagy bntets-vgrehajtsi intzetben lv gyermekvdelmi gondoskods alatt ll, valamint szocilis intzmnyben l, nevelszlnl, hivatsos nevelszlnl elhelyezett gyermek esetn 13.000,- Ft
(2005-ben 7.200 Ft).
Szocilis rszorultsgtl fgg, gyermek utn jr elltsok:
Rendszeres gyermekvdelmi tmogats, illetve rendszeres gyermekvdelmi kedvezmny:
- 2005. december 31-ig a helyi nkormnyzat rendszeres gyermekvdelmi tmogatst llapt meg az utn a gyermek utn, akinek csaldjban az egy fre jut jvedelem nem haladja meg az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegt (2005-ben 24.700 Ft). A tmogats sszege gyermekenknt 5.434 Ft.
- Ha a szl kri a rgi sszeg csaldi ptlk folystst, a rgi sszeg csaldi ptlk, s a rendszeres gyermekvdelmi tmogats legfeljebb 2006. mrcius 31-ig lesz folysthat, feltve, ha ezt 2006.janur 10-ig kri a jogosult a Magyar llamkincstr illetkes Igazgatsgtl. Ez a hatrid jogveszt. Ezt kveten a rgi rendszer szerinti tmogatst nem lehet folystani.
- Kivtelt kpeznek e szably all azok a nagykor szemlyek, akik a nappali oktats munkarendje szerint tanulmnyokat folytatnak, illetve felsfok iskola nappali tagozatn tanulnak. Amennyiben rszkre 2005. december 31-n rendszeres gyermekvdelmi tmogatst folystanak, vagy az erre irnyul krelmet 2005. december 31-ig elterjesztik s a jogosultsgi felttelek fennllnak, a teleplsi nkormnyzat kpvisel-testlete legfeljebb 2006. augusztus 31-ig tovbb folystja vagy megllaptja a rendszeres gyermekvdelmi tmogatst.
2006. janur 1-tl j jogosultsg nem llapthat meg, az bepl a csaldi ptlkba.
A rendszeres gyermekvdelmi tmogats nem csak pnzbeli ellts volt, hanem egyb elltsok ignybevtelre is feljogostott. A tmogats megsznse indokolta a rendszeres gyermekvdelmi kedvezmny bevezetst, amely kedvezmnyt a teleplsi nkormnyzat jegyzje hatrozattal llapt meg, azzal, hogy azok, akiknek, 2005.december 31-n rendszeres gyermekvdelmi tmogatst folystanak, vagy eddig ilyen krelmet nyjtottak be - a felttelek meglte esetn -2006. jnius 30-ig rendszeres kedvezmnyre jogosultnak kell tekinteni. Ezt kveten azonban krni kell a kedvezmny tovbbi megllaptst.
A rendszeres gyermekvdelmi kedvezmnyre val jogosultsg megllaptsnak clja annak igazolsa, hogy a gyermek szocilis helyzete alapjn jogosult
- a gyermektkeztets normatv kedvezmnynek,
- az vi egyszeri tmogatsnak,
- az ingyenes tanknyv s
- egyb kedvezmnyeknek az ignybevtelre.
A rendszeres gyermekvdelmi kedvezmny felttelei is vltoznak abban az esetben, ha
- a gyermeket egyedlll szl(ms trvnyes kpvisel) gondozza, vagy
- a gyermek tartsan beteg, slyosan fogyatkos, vagy
- a nappali oktats munkarendje szerint tanulmnyokat folytat, illetve felsfok iskola nappali tagozatn tanul nagykor gyermek.
Ezeknl a gyermekeknl az egy fre jut jvedelem sszege az regsgi nyugdjminimum 110%-t nem haladhatja meg. Ms esetben vltozatlanul marad az regsgi nyugdjminimum. .
Aki a trgyv jlius 1-jn rendszeres gyermekvdelmi kedvezmnyre jogosult, annak rszre a trgyv jlius hnapjban egyszeri tmogatst folystanak, melynek sszege 2006-ban gyermekenknt 5000 forint.
tkezsi trtsi djkedvezmny:
2006. janur 1-tl gyermektkeztets esetn nem csak a blcsds, s az vods kor, hanem az 1-4. vfolyamon nappali rendszer iskolai oktatsban rszt vev s endszeres gyermekvdelmi kedvezmnyben rszesl gyermek utn is az intzmnyi trtsi dj 100%-a jr normatv kedvezmnyknt.
Minden megszlet let rtk - babaktvny Magyarorszgon
letkezdst segt program a 100 lpsben - a babaktvny
Cl: a gyermekvllalsi kedv sztnzse:
-
Minden janurtl szletend gyermeknek 40.000 Ft-ot utal az llam egy elklntett Start-szmlra.
- A legrosszabb helyzetben levk 7 s 14 ves korukban tovbbi 42-42.000.- Ft-ot kapnak.
- A lekttt sszeghez csak a 18. vt betlttt fiatal juthat hozz.
A babaktvny pnzgyi kedvezmnyei
A szmln lev sszeg adtl, illetktl s jrulktl mentes.
A szli hozzjrulst a megtakarts sszeghez igazod kzvetlen tmogats sztnzi: ez a gyermek szmljra befizetett sszeg 10 %-a, (legfeljebb vi 6.000.- Ft), az RGYK-ban rszeslk esetben a szli befizets 20%-a (legfeljebb vi 12.000.- Ft).
Az llami gondoskodsban lv gyerekek szmra vi 12.000.- Ft az llami befizets.
Budapest, 2005. december 22. ICSSZEM Sajtiroda
A NYUGDJAK VLTOZSAIRL 2006-BAN
1) 2006. janur 1-jtl 4,3 %-kal emelkednek a nyugdjak. Ez az rintettek szmra 84 millird forint tbbletjvedelmet nyjt.
Mintegy 2,7 milli nyugdjas tlagosan havi 2.600 Ft-tal kap tbb nyugdjat.
A nyugdjak vsrlrtke ezzel 2,2%-kal emelkedik.
Az regsgi nyugdjminimum 25.800 Ft lesz (1100 Ft-tal magasabb az elz vinl.)
Janurtl 10 %-kal emelkedik az 50%-os zvegyi nyugdj mrtke. A mr ilyen zvegyi nyugdjban rszeslk elltsa is 10 %-kal, tlagosan 3.600 Ft-tal lesz tbb.
2) Az 56. heti nyugdjnvekmnnyel teljess vlik a 13. havi nyugdj kifizetse.
Ez 2%-os nyugdjnvekedst jelent (sszesen 6,3%-os nvekeds).
Ezzel a nyugdjak relrtk-nvekedse vrhatan 4,2% lesz (ez megegyezik az tlagkeresetek vsrlrtk nvekedsvel).
3) A mltnyossgi nyugdjemelsre vonatkoz vrakozsi id 3 vre cskken. Egyszeri, rendkvli seglyre lesz lehetsg.
Budapest, 2005. december 22. ICSSZEM Sajtiroda
A szocilis trvny mdostsbl fakad vltozsok.
a Szocilis trvny mdosulsbl kvetkez vltozsokrl
A pnzbeli elltsokat rint vltozsok
A rendszeres szocilis segly csaldi alap seglyezss alakul
- az egsz csaldnak nyjt tmogatst, mivel az eltartott gyermekek szmt is figyelembe veszi,
- jogosultak: a rendszeres szocilis seglyben rszesedk s az egszsgkrosodottak,
- az rintettek kre: 160.000 csald,
- a rendelkezsre ll tbbletforrs: 7,5 millird Ft.
Fbb elemei
- a segly nem fix sszeg, hanem a jogosultsgi jvedelemhatrig (a nyugdjminimum 90%-a) egszti ki a csald meglv jvedelmt.
- a jogosultsgot s a segly sszegt egy fogyasztsi egysgre - azaz nem az egy fre - jut jvedelem alapjn hatrozzk meg.
Hogyan szmoljk ki a fogyasztsi egysgre es seglyt?
Alapja: a nyugdjminimum 90%-a, 23.184.- Ft, amit a csald nagysgtl fgg szorzval szoroznak.
- egy felntt: 1,0-szeres szorz
- msodik felntt: 0,9-szeres szorz
- egyedlll szl: 1,2-szeres szorz
- els-msodik gyermek: 0,8-szeres szorz
- tovbbi gyermekek: 0,7-szeres szorz
Plda a szmolsra
Kt szl 2 gyerekkel- szorz: 1,9+1,6=3,5
23.184x3,5=81.144.- Ft
Ebbl levonjk a csald jvedelmt (csaldi ptlk, GYES), s a klnbzet lesz a csaldi segly sszege.
Jelentsge: kzelteni lehet egymshoz a seglyezett csaldok anyagi helyzett.
A seglyt 2006.pr.1-jn.30 kztt llaptjk meg, a program indulsa: 2006.jl.1.
A szocilis seglyezs vltozsainak hatsa az egyes csaldokra
Csaldtpus |
sszes jvedelem |
A segly sszege jelenleg |
A csaldi segly havi sszege (3) |
Klnbsg |
Egyedlll |
- |
17 290 |
23 184 |
5 894 |
2 felntt |
25 000 |
17 290 |
19 050 |
1 760 |
Egy szl: 1 gyermek |
12 000 |
17 290 |
34 368 |
17 078 |
2 gyermek |
26 000 |
17 290 |
38 915 |
21 625 |
3 gyermek |
45 000 |
17 290 |
36 144 |
18 854 |
2 szl : 1 gyermek |
33 600 |
17 290 |
28 997 |
11 707 |
2 gyermek |
47 700 |
17 290 |
33 444 |
16 154 |
3 gyermek |
65 700 |
17 290 |
31 673 |
14 383 |
Munkasztnz seglyezs / letbe lp: 2006. jlius 1-jtl/
- alkalmi munkavllals mellett is jr.
- a frissen elhelyezkedett, elzleg szocilis seglyben rszeslt munkavllalknak tovbbi 3 hnapig 50 %, majd mg 3 hnapig 25%-t folystjk, elismerve a munkba llssal jr kltsgeket.
- A szocilis intzmnyi foglalkoztats vltozsai /a program indulsa: 2006 jlius 1-jtl/
- j program, amely magban foglalja a brfedezetet is,
- normatva jr az intzmnyeknek,
- elzetes szakrti vlemny alapjn vgezhet,
- forrs: 4 millird Ft fl vre.
Munka-rehabilitci
- szolglati id lesz,
- a szerzdst a gondnok mellett a gondnoksg alatt ll munkavllal is alrja,
- idtartama maximum napi 6, azaz heti 30 ra, minimum napi 4, azaz heti 20 ra,
- a br sszege a minimlbr 30%-a.
Fejleszt-felkszt munka
munkaviszonynak szmt.
az elltott s az intzmny (vagy a foglalkoztatst biztost szervezet) megllapodst kt,
maximum napi 8, heti 40 ra,
brezs: a minimlbrrel megegyez.
Adssgkezels
a 40 ezernl nagyobb lakossg vrosokban ktelez, jelenleg 100 teleplsen mkdik,
forrs: 200 milli Ft,
4000 csald kap tlagosan havi15 ezer Ft tmogatst,
modellksrlet utn 2006 szeptembertl pl be a krtys fogyasztsmrk rendszere az adssgkezelsbe,
tmogatsi keret: 100 milli Ft.
ez 1100 hztartsban teszi lehetv a kszlk felszerelst,
kltsgek 90%-t a kzponti kltsgvets trti, havi 110 KW elre kifizetett ramot hasznlhat krtyjval a programba bekapcsold csald.
nkormnyzati elltsi ktelezettsg
- sajt intzmny (szolglat) fenntartsval
- trsuls keretben
- elltsi megllapodssal
Az nkormnyzatok httrfelelssge
Csaldsegt szolgltatst rint vltozsok
- jobb munkaer-piaci kondcik elrse
- a krzishelyzetbe kerltek szemlyes megkeresse
- az letvezetsi kpessget megrz segt szolgltatsok
Kzssgi elltsokon bell: specilis feladatok
- az alacsony kszb szolgltatsok kiptse
szenvedlybetegeknek (drog, alkohol),
- kiptse ktelez lesz a 30 ezernl nagyobb lakossg vrosokban.
a program indulsnak hatrideje: 2007. janur 1-jtl.
Budapest, 2005.december 22. ICSSZEM Sajtiroda
A rendszeres szocilis s nyugdjszer elltsok.
Vltozsok 2006. janur 1-tl a szocilis elltsok, s a nyugdjszer rendszeres pnzelltsok terletn
Azok az elltsok, melyeknek sszege az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszeghez ktdik, automatikusan vltoznak, ha vltozik a nyugdjminimum sszege. Az regsgi nyugdj legkisebb sszege 2005-ben 24.700,- Ft, 2006-ban 25.800,- Ft.
Szocilis elltsok
Idskorak jradka:
Emelt sszeg tmogats a legalacsonyabb jvedelm 75 v feletti egyedlllknak.
2006. janur 1-tl az rintettek- ha jvedelmk nem ri el a nyugdjminimum 130 %-t (2006-ban: havi 33.540 Ft) - idskorak jradkra szerezhetnek jogosultsgot, amely a jvedelmket erre a szintre egszti ki.
Az rintettek szma: 40-45.000 f
Az j ellts tlagosan havi 9.000 Ft-tal egszti ki az idsek jvedelmt.
Ennek kltsge 2006-ban: 5,2 millird forint.
Emelkedik a 75 v alattiak jradksszege is:
- a 62. letvt, illetleg a re irnyad nyugdjkorhatrt betlttt szemly esetn az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 80%-a, 20.640,- Ft (2005-ben 19.760,- Ft).
- az egyedlll, 62. letvt, illetleg a re irnyad nyugdjkorhatrt betlttt, de 75 vesnl fiatalabb szemly esetn (2006. janur 1-tl) az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 95%-a, 24.510,- Ft (2005-ben 23.465,- Ft).
Ha a jogosult sajt elltssal is rendelkezik, a kt sszeg kztti klnbzetet folystjk.
Rendszeres szocilis segly:
Egszsgkrosodott szemlyek esetn sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 80%-val.
2005-ben: 19.760,- Ft, 2006-ban: 20.640,- Ft.
Nem foglalkoztatott szemlyek esetn sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 70%-val.
2005-ben: 17.290,- Ft, 2006-ban: 18.060,- Ft.
A rendszeres szocilis seglyezs rendszere 2006. jlius 1-tl csaldnagysgtl fgg seglyezss alakul t. Megvltozik az ellts sszegnek megllaptsi mdja.
polsi dj:
A tartsan beteg, illetleg slyosan fogyatkos kiskort, illetleg a slyosan fogyatkos nagykor szemlyt pol szemlyek elltsnak sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegvel.
2005-ben: 24.700,- Ft, 2006-ban: 25.800,- Ft.
A slyosan fogyatkos, fokozott polst ignyl szemlyek utn jr polsi dj sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 130%-val.
2005-ben: 32.110,- Ft, 2006-ban: 33.540,- Ft.
A 18 ven felli tartsan beteg szemlyt polk elltsnak sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 80 %-val.
2005-ben: 19.760,- Ft, 2006-ban: 20.640,- Ft.
2006. janur 1-tl azok, akik mr 10 ve vgzik fogyatkos hozztartozjuk otthoni polst, s sajt jog nyugdjra lesznek jogosultak, a nyugdj mellett tovbbra is ignybe vehetik az polsi djat.
2006. szeptember 1-jtl a fokozott polst vgz szemlyek polsi dja a nyugdjminimum 150%-ra emelkedik.
Egyb elltsok
Fogyatkossgi tmogats:
sszege azonos az regsgi nyugdj mindenkori legkisebb sszegnek 65, illetve 80%-val.
2005-ben 2006-ban
65% esetn: 16.055,- Ft16.770,- Ft
80% esetn: 19.760,- Ft 20.640,- Ft.
Nyugdjszer rendszeres szocilis elltsok
A nyugdjszer rendszeres szocilis elltsok a nyugdjakhoz hasonlan 2006. janur 1-jvel 4,3 %-kal, illetve ezzel arnyos sszeggel emelkednek. A kzel 500 ezer nyugdjszer rendszeres szocilis elltsban rszesl tlagban mintegy havi 920 Ft-tal kap tbbet (4,5 millird forint).
Vakok szemlyi jradka:
2005-ben: 12.440,- Ft,
2006-ban: 12.970,- Ft.
Rokkantsgi jradk:
2005-ben: 27. 450,- Ft,
2006-ban:28.630,- Ft.
tmeneti jradk:
sszege a vrhat regsgi nyugdj 75 %-a (4,3 %-kal emelkedik) .
Rendszeres szocilis jradk:
A 2006. december 31-ig a 62. letvket betlt szemlyek esetn:
2005-ben: 25.810,- Ft,
2006-ban: 26.910,- Ft.
egyb esetben:
2005-ben: 22.110,- Ft,
2006-ban:23.060,- Ft.
Hzastrsi ptlk s hzastrsi ptlkhoz jr kiegszts:
2005-ben: 16.640,- Ft,
2006-ban: 17.360,- Ft.
Hzastrs utni jvedelemptlk:
2005-ben: 11.530,- Ft,
2006-ban: 11.970,- Ft.
Egszsgkrosodsi jradk:
2005-ben: havi 74.100,- Ft,
2006-ban: havi 77.400,- Ft.
Budapest, 2005. december 22. ICSSZEM Sajtiroda
| |
|
|
 |
Chat box |
|
| |
 |
Szakmai segtsg |
|
Indt gondolatok a segt folyamat rszt kpez problma megfogalmazshoz
LTEZEM:-) Rajzolj nekem egy brnyt... \"Nem rdekel, mibl lsz. Azt akarom tudni, mire vgysz, s, hogy szembe mersz-e nzni vgyaiddal. Nem rdekel, hny ves vagy. Azt akarom tudni, megkockztatod-e. hogy rltnek tnj szerelmeidrt, lmaidrt, s azrt a kalandrt, hogy letben vagy. Nem rdekel, milyen bolygk krznek holdad krl. Azt akarom tudni, elrted-e mr fjdalmaid kzppontjt, hogy megnyitottak-e mr az let csaldsai, hogy sszezsugorodtl, s bezrkztl-e mr a flelemtl, hogy rhet-e mg fjdalom. Azt akarom tudni, hogy elfogadod-e fjdalmadat, s fjdalmadat anlkl, hogy elrejtend, vagy mindenkpp megvltoztatni akarnd. Azt akarom tudni, hogy tudsz-e rlni nekem s nmagadnak, hogy tudsz-e vadul tncolni, az eksztzistl megrszeglve, anlkl, hogy figyelmeztetnl bennnket, legynk vatosak, relisak, s emlkezznk emberi mvoltunk korltaira. Nem rdekel, hogy igazat beszlsz-e. Azt akarom tudni, hogy mersz-e msnak csaldst okozni, hogy h maradhass nmagadhoz. Hogy elviseled-e a csals vdjt anlkl, hogy megcsalnd sajt lelkedet. Azt akarom tudni, hogy hsges vagy-e, s ezltal megbzhat. Azt akarom tudni, hogy ltod-e a szpsget akkor is, ha nem minden nap pompzik, s, hogy tudod-e Isten jelenltbl merteni leted. Azt akarom tudni, hogy tudsz-e kudarcaimmal s kudarcaiddal egytt lni, s a tparton llva mgis az ezst Hold fel kiltani: Igen! Nem rdekel, hol lsz, s mennyi pnzed van. Azt akarom tudni, fel tudsz-e llni a ktsgbeess s a fjdalom jszakja utn, megviselten, sajg sebekkel, hogy gyermekeidnek mindazt megadd, amire szksgk van. Nem rdekel, ki vagy, s hogy kerltl ide. Azt akarom tudni, hogy llsz-e velem a tz kzepbe, s nem htrlsz-e meg. Nem rdekel, hogy hol, mit s kitl tanultl. Azt akarom tudni, hogy mi ad neked ert bellrl, amikor kint mr minden msnak vge van. Azt akarom tudni, tudsz-e egyedl lenni nmagaddal, s hogy igazn szereted-e azt a trsasgot, melyet res ridra magad mell vlasztottl. \" ( Oriah Hegyi lmodoz indin trzsfnk verse)
| |
|
|