Magyarorszgi hajlktalangyi orszg jelents
2005.12.13. 11:42
Magyarorszgi hajlktalangyi orszg jelents
Magyarorszgi hajlktalangyi orszg jelents
I. Bevezets
II. Orszgos helyzet jellemzse
III. Vlaszok a kihvsokra
IV. Stratgiai megfontolsok
I. bevezets
Magyarorszgon a rendszervltst kzvetlenl megelz idszak (1988-1990) specifikus
szocilpolitika problmjaknt jelent meg a hajlktalansg.
A hajlktalansg kialakulsban szerepet jtszottak az albbi tnyezk:
- Klnfle deprivcis jelensgek
- Trsadalmi htrnyok halmozdsa
- Szegnysg
- Munkanlklisg.
Az empirikus vizsglatokbl kiderlt, hogy a fenti tnyezk, mint a trsadalmat alakt faktorok trkldnek, jratermeldnek.
A jelzett idszakban kevs lehetsg llt rendelkezsre a trsadalomkutatk szmra, gy csak becslt adatok llnak rendelkezsre. Ezek szerint 1980-as vekben tbb mint 360 ezer ember lt laksokon kvl. A vltozatos helyeken lak emberek szmt is 30-60 ezerre lehetett becslni. gy elmondhat, hogy csaknem 400 ezer ember lt a hajlktalansg veszlyeztetett znjban.
A rendszervltsig a hajlktalanok rejtzkd letmdra knyszerltek, amelynek okt az akkori jogi, s szablyozsbeli kzeltsekben kell keresni. A problmt jrszt bntet jogi, illetve igazgatsrendszeti eszkzkkel kezel hatsgok nem tudtak okszer beavatkozst tenni, csak tneti kezelsre kerlt sor, pedig a beavatkozsokra mindenkppen szksg volt, mivel 1990-es vek elejre a trsadalmi jelensg nagysga elrte a beavatkozst kiknyszert kritikus tmeg mrtkt.
Klnfle prominens szemlyektl tmogatott tmegdemonstrcik segtettk el a trsadalmi tudatosuls megrz folyamatt. A sokkol esemnyek nyomn a hajlktalansg tmegesen jelent meg a fvros, a vidki vrosok utcin, kzterletein, vastllomsain, brhol, ahol esly nylt a rendkvl htrnyos lethelyzet tllsre. Egymst kveten alakultak a fl legitim helyeken ltrehozott menhelyek, gy elrhetv vlt, hogy a tmeges mretek ellenre nem trtntek nagyobb, sok emberletet kvetel katasztrfk.
A korabeli krlmnyekbl kiindulva egyms utn alakultak meg a klnfle llampolgri kezdemnyezsek tmogatsval az ellt szervezetek.
1989. februrjban alakult meg a Hajlktalanokrt Trsadalmi Bizottsg. Ez az elsknt ltrehozott civil szervezet a hajlktalanok vdelmben llt ki, rszkre cselekvsi programot ksztett. A bizottsg tevkenysge nyomn jelents sajtvisszhangot kapott a hajlktalansg problematikjnak bemutatsa.
1990. szn a kormnyzat a Npjlti Minisztriumon bell ltrehozta a Szocilis Vlsgkezelk Irodjt. Az iroda nevhez fzdik a hajlktalan ellt intzmnyrendszer legjabb kori kiptsnek megkezdse.
A Npjlti Minisztrium tbb lpcsben komplex differencilt elltrendszer hlzatt ptette ki az orszgban. Az ellt rendszerek ltrehozsban jelents szerepet kapott a civil szektor is. Budapesten a hajlktalan elltsnak tbb mint felt a civil szervezetek, mg vidken ugyan ilyen arnyban az nkormnyzatok tartjk fenn. A frhelyek sszettelt, terleti megoszlst az 1.sz. mellklet tartalmazza.
II. Orszgos helyzet jellemzse
Fogalmak – defincik
Hajlktalan a: bejelentett lakhellyel nem rendelkez szemly, kivve azt, akinek
bejelentett lakhelye a hajlktalanszlls,
a hajlktalan szemlyek gyben a szocilis igazgatsi eljrsra az a szocilis
hatskrt gyakorl szerv az illetkes, amelynek illetkessgi terlett
a hajlktalan szemly az ellts ignybevtelekor nyilatkozatban tartzkodsi
helyeknt megjellte. Igazgats tpus kzelts
b: Hajlktalan az, aki jszakit kzterleten, vagy nem laks cljra szolgl
helyisgben tlti. Ellts tpus kzelts.
Elltsi formk:
- Idskorak jradka
- Rendszeres szocilis segly
- Laksfenntartsi tmogats
- tmeneti segly
- Kztemets
- Kzgygyellts
- tkeztets: Szocilis rszorultsg esetn legalbb egyszeri meleg tkezs.
- Szakostott elltsok – polst, gondozst nyjt intzmnyek – hajlktalanok otthona:
Kor s egszsgi llapot miatt tarts pols s gondozs
ignylse.
- Rehabilitcis intzmny: Aktv kor, munkakpes, nkntes rszvtel mellett.
- Nappali Meleged: Utcn tartzkod hajlktalan ingyenes elltsa, napkzbeni tartzkodsra, tkezsre, alapvet higiniai szksgletek kielgtsre szolgl.
- tmeneti elhelyezst nyjt intzmnyek: a: jjeli Menedkhely
b: Hajlktalanok tmeneti Szllsa
Szemlyes gondoskods megszervezsre kteles szervek:
Llekszmtl fggen ktelesek a klnfle szolgltatsokat az nkormnyzatok megszervezni.
Magyarorszgi hajlktalan ellts jelen pillanatban csaknem 7000 ggyal rendelkezik, ezen kvl Csaldok tmeneti Otthonban 489 frhely ll rendelkezsre. Npkonyhn 4000-en, Nappali Melegedben 3200-an kapnak elltst.
Az emltett ellt rendszer csaknem fele Budapesten tallhat. A terleti elhelyezkeds msik fontos jellemzje, hogy elssorban a vidki nagyvrsokban tallhatk a hajlktalan elltsnak a kapacitsai.
Az orszgon bell sem egyenletes a hajlktalanok eloszlsa, ami a gazdasgi depresszival hozhat sszefggsbe. Az ismeretek szerint az orszg keleti felben tallhat nagyobb elltsi ignyekhez nem csatlakozik felttlenl megfelel elltsi kapacits.
A hajlktalan szllk trgyi felttelrendszere – kzlk hangslyozottan az pletek – kifejezetten htrnyosnak mondhat. Nhny kivteltl eltekintve a hajlktalan ellts pleteit nem szocilis clra ptettk, elvtve tallhat „zldmezs” beruhzssal kszlt hajlktalan ellt plet. Az elltsban rsztvev szervezetek trgyi felszerelsei elhasznldtak, korszertlenek. A szllk e miatt zsfolt, rossz benyomst keltenek.
Vonatkoz jogszablyok szerint Magyarorszgon minden szocilis elltst nyjt tevkenysget engedlyeztetni kell. Az engedlyeztets alapjul szolgl felttelek azonban az elltk zmnl csak ideiglenes engedly megadst teszik lehetv. A nyilvnvalan szksges lpsek megttelhez szksen llnak a forrsok rendelkezsre.
A szolgltatsok bemutatsa:
A szemlyes gondoskodst nyjt szocilis intzmnyek szakmai feladatairl s mkdsi feltteleirl kln jogszably rendelkezik. A szablyok kiterjednek a nem llami, illetve egyhzi szerv ltal mkdtetett szocilis elltkra is.
tkeztets:
Az tkeztets megszervezsvel a hajlktalanok legalbb egyszeri meleg telhez jutnak. Az tkeztets sorn az lelmiszerek, nyersanyag s tpanyag tartalmt szablyzatban elrjk. Az tkeztets sorn –, amennyiben az tel helyben kerl fogyasztsra – biztostjk a kzmossi lehetsget, eveszkzket s az tkszleteket.
Az elssorban npkonyhai szolgltatst jelent tkeztetst olyan teleplsen, teleplsrszen kell megszervezni, ahol a rszorulk miatt elssorban alkalmi tkeztets irnt van igny.
Nappali Meleged:
E szolgltats megszervezsekor alkalmazkodni kell a hajlktalan szemly letvitelhez. Cl a szocilis elltsok ignybevtelnek elrse.
Nappali Meleged lehetsget biztost a hajlktalan szemlyek rszre kzssgi egyttltre, pihensre, szemlyes tisztlkodsra. Elsegti a szemlyek ruhzat tiszttst, lehetsget teremt az tel melegtsre, tlalsra s elfogyasztsra. Az ignybevett szolgltatsokrl egysgesen kialaktott nyilvntartst kell vezetni, amely tartalmazza az elltott legfontosabb szemlyi adatait, illetve az aktulisan ignybe vett szolgltatsokat.
Utcai szocilis munka
E specilis szolgltats clja azoknak az elltatlan, hajlktalanoknak tmogatsa, akik a szk kapacits miatt, vagy szemlyes bizalmatlankodsuk okn, az utcn tartzkodnak letvitelszeren. A csoport segtse elssorban az letmentst foglalja magba, de a tevkenysgben jelents szerepet kap a megelzs, illetve az egyn trsadalmi integrlsnak az elrse is. Az utcai szocilis munka szolgltatsba tartzik klnsen a hajlktalan szemlyek felkutatsa, a segtkkel val kapcsolat felvtele, kialaktsa. A szolgltatson bell tovbbi cl a megfelel intzmnybe juttats is.
Az utcai szocilis munks igny szerint tjkoztatja a klienst, szmra szksges informcikat nyjt.
Tevkenysgrl, szolgltatsairl az utcai szocilis munks egysgestett nyilvntartst vezet, amelyben az egyn szemlyes adatain tl rgztsre kerl a konkrt gondozsi tevkenysg is.
Hajlktalanok tmeneti Szllsa
A hajlktalanok tmeneti elhelyezse biztostja a hajlktalanok szmra az jszakai pihenst, a szemlyes tisztlkodst, az telmelegtst, mint alapszolgltatst. E mellett lehetsget teremt a beteg szemlyek elklntsre, a kzssgi egyttltek kialaktsra.
Az tmeneti elhelyezs sorn egy lakszobban maximum 15 szemly helyezhet el, a berendezsi trgyakat knnyen lehet tiszttani, illetve ferttlenteni. Az tmeneti szlln legalbb egy zuhanyz jut 15 elltottra. A megfelel ellts rdekben egy elltottra minimum 4 m2 lakterletnek kell jutnia. Az tmeneti szlln a ftst, vilgtst, a melegvizet folyamatosan kell biztostani.
Az intzmnynek biztostani kell az elltott rszre a tisztlkodshoz textlit, szemlyes ruhzatnak tiszttshoz szksges feltteleket, szemlyes hasznlati trgyak biztonsgos megrzst. Biztostani kell tovbb az elsseglyhez szksges felszerelseket.
Az tmeneti szlls legalbb napi 16 rn t nyitva tart, amelyen bell az elltst ignybe vev szocilis s mentlis gondozst legalbb napi 6 rai idtartamban kell biztostani. Az tmeneti szlln a szocilis s mentlis gondozsba klnsen beletartozik az egyni esetkezels, a szocilis csoportmunka s a kzssgi szocilis munka is. Az tmeneti szll szakmai programjt gy alaktja ki, hogy biztostani tudja a kliens rszre a tovbblps lehetsgt. Amennyiben szksges s megszervezhet, szociterpira is sor kerlhet.
Az tmeneti szlln kiemelten fontos szerep jut a csaldi s trsadalmi kapcsolatok polsnak a segtsre. A fentieken tl a szolgltatsok kz tartozik a hivatalos gyek intzsnek az elsegtse.
Az tmeneti elhelyezsek sorn nyjtott szolgltatsokrl egysgestett egyni nyilvntart lapot kell vezetni. Ezen szerepel a gondozst vgz szocilis munks neve, az adatfelvtelek idpontja, valamint az esetfelels neve is. A szemlyi adatok mellett rgztsre kerl a szocilis munka tartalma, s a problmaazonosts. A szolgltats rszeknt rviden lersra kerl az elltott s a szocilis munks kztt kttt gondozsi szerzds is.
Hajlktalanok jjeli Menedkhelye
A hajlktalan szemlyek rszre fenntartott hajlktalanok jjeli menedkhelye legalbb 14 rt tart nyitva naponknt. Ebben a szolgltatsban megengedett az egy trbeni maximum 20 szemly elhelyezse.
Az jjeli menedkhelyen napi ngy rban szocilis munkst kell alkalmazni. Az itt vgzett szocilis munks munkakrbe bele tartozik a szksges szocilis informcik biztostsa s az elltst ignybe vev jogosultsgaira vonatkoz tancsads megadsa. Egyb vonatkozsban az tmeneti szlra vonatkoz szablyok az rvnyesek.
Idszakos frhelyszm bvts
A lakhatsra alkalmatlan helysgben, kzterleten letvitelszeren tartzkod hajlktalan szemlyek tli idszakban trtn elltsra november 1-tl – prilis 30-ig idszakos frhelyek kerlnek kialaktsra. A frhelyek mr mkd intzmnyben, vagy klnll helyen kerlnek kialaktsra. Az idszakos frhelyet engedlyeztetni kell, amely krelemnek kiemelt rsze az elltsra vonatkoz szakmai program. A program tartalmazza a szolgltats indoklst, clmeghatrozst, feladatnak megnevezst. A program tartalmazza az elltottak krnek jellemzst, a feladatellts szakmai tartalmt, mdjt, a szolgltatsok formit s rendszeressgt.
Az idszakos frhelyeket gy kell kialaktani, hogy lakszobnknt maximum 20 f helyezhet el. A berendezsi trgyak knnyen tisztthatk s ferttlenthetk legyenek, egy elltottra minimum 4 m2 jut. A szolgltatsok kztt folyamatosan biztostani kell a ftst, vilgtst, meleg vzzel val elltst.
Az idszakos frhelyeken 20 elltottra jut legalbb egy zuhanyz s nemenknti illemhely.
Hajlktalanok Otthona
E szolgltats ignybevtelre az a hajlktalan szemly jogosult, akinek ltalnos llapota miatt az elltsa tmeneti szllshelyen mr nem biztosthat. Ugyanakkor kora, egszsgi llapota miatt fokozott gondozst s polst ignyel a hajlktalanok otthonban elhelyezst szemly.
Az otthonban elhelyezett szemlyek egszsggyi elltsa kiterjed az elltst ignybe vev rendszeres gygyt, megelz higins felgyeletre. Az otthonban lakk szakorvosi elltsban s polsban rszeslnek. Amennyiben indokolt, egszsggyi rehabilitciban is rszeslnek az elltottak.
A hajlktalanok otthonban elltott szemlyek olyan specilis, mentlhigins elltsban rszeslnek, amely figyelembe veszi a hajlktalan letmdbl fakad sajtossgokat.
Hajlktalan szemlyek rehabilitcis intzmnye
A szolgltats sorn azoknak a munkakpes kor, de egszsgi, pszichs s szocilis llapotban reverzibilisen krosodott szemlyek jutnak elltshoz, akik nknt vllaljk a szmukra komplex rehabilitcis folyamatot.
A rehabilitcis intzmnyben az ignybevev segtse mellett az alapvet feladat a hajlktalan szemlyek nll letvezetsnek visszalltsa, kialaktsa. Kzponti szerepet tlt be a munkakpessg helyrelltsa. A rehabilitci sorn relis, elrhet clkitzsknt szerepel a lakhats megrzse, illetve a lakhatsi felttelek megoldsa.
A rehabilitci sorn – a programszeren zajl folyamat vge eltt – gondoskodnak a rehabilitlt szemly utgondozsrl. Ennek rdekben felveszi a kapcsolatot lakhelye szerinti illetkes nkormnyzattal, munkagyi kzponttal, szocilis s ms szervezetekkel.
A rehabilitlt szemly utgondozsba tartozik a rehabilitlt szemly tmogatsa, a kls krnyezetben val beilleszkedsben.
Hajlktalanok egszsggyi elltsa
A rendkvl rossz egszsggyi mutatkkal jellemezhet hajlktalanok sznvonalasabb egszsggyi elltsnak rdekben az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr kltsgvetsben befogadottan hajlktalan egszsggyi ellts lett kialaktva. Az orvosi alapelltst biztost szolgltatshoz a hajlktalanok alanyi jogon jutnak hozz.
A hajlktalanok egszsggyi elltsban hatrterleti elltsknt fokozatosan pl ki, az un. lbadoz elltsok rendszere. Elssorban a fvrosban mkd szolgltatsokban az egszsggy s a szocilis szempontok szerinti eseteket ltjk el.
Az elltshoz val hozzjuts
A hajlktalan szemlyek a szocilis elltsokat nkntesen veszik ignybe. Az ellts az ignyl krsre jn ltre, amely meghatrozott ideig tart. Amennyiben indokolt az elltst soron kvl is ignybe lehet venni. Az intzmnyekben val bekerlshez szksges beutal hatrozat rszletesen tartalmazza az intzmny megjellst, az ellts idtartamt. Amennyiben llami fenntarts az intzmny, akkor megllapods megktsre kerl sor. A megllapods tartalmazza az elltsi idtartamot, az elltsok formjt, mdjt, krt, a trtsi dj nagysgt, a fizetsre vonatkoz szablyokat.
A jogszablyok ltal biztostottan a szemlyes gondoskodst nyjt alap s szakostott ellts sorn a szolgltatsokban rszesed szemly rszre elltott jogi kpvisel ll rendelkezsre.
Amennyiben az intzmny jogutd nlkl megsznik, a hatrozott idtartam lejr, illetve a jogosult elhuny, az intzmnyi jogviszony megsznik.
III. Vlaszok a kihvsokra
A magyarorszgi hajlktalan ellts az elmlt tz vben nagy fejldsen ment keresztl. A kapacits tekintetben a frhelyek szma tbb mint hszszorosra nvekedett, az ellts teljesen komplex vlt.
nmagban vve a hajlktalan ellt rendszer – mivel nem volt kizrlagos feladata - nem, vagy alig tudott preventv hatst elrni. gy az elmlt idszakban a hajlktalanok „utnptlsa” folyamatos volt. A korltozott frhelyek szma mindenkppen egyet jelent egyfajta sajtos vlogats kialakulsban. Az ellt rendszerben tbbnyire azok a szemlyek tallhatk meg, akik maghoz a rendszerhez legmegfelelbben adaptldnak. A rendszer sajt mkdkpessgnek fenntartsa rdekben rknyszerl a konformistbb magatartst tanstk elltsra.
A nagyfok kibocstsi igny kiszolglsra csak hromszz frhely ll rendelkezsre. Ez kapacitsban, teresztkpessgben kptelen arra, hogy szrevehet mennyisg hajlktalant reintegrljon a trsadalom fele. A rehabilitcis otthonokban foly szakmai munknak gtat szab az llandan jelenlv forrshiny.
A hajlktalanok zme ma intzmnyen kvl, utcn l. Elltsukat nagymrtkben megnehezti az utcai munknak a finanszrozsi rendezetlensge. A finanszrozsi csapdban vergd utcai szocilis munka nehezen tudja hrtani azokat a feszltsgeket, amelyek a kapacitshinyokbl kvetkeznek.
A hajlktalanok egszsgi llapota rendkvli mrtkben kritikus. A jelenleg rendelkezsre ll lehetsgek szksnek bizonyulnak a megfelel elltsukhoz. A vegyes finanszrozs, gy a hatrterleti problmkat is kezelni kpes szolgltatsok nagyobb arnyra lenne szksg.
Fontos, hogy a hajlktalan ellts csak azokat a problmkat vllalja fel, amelyeket kompetens mdon tud kezelni, ne engedjen az egyb alrendszerekbl rkez elltsi nyomsnak.
Tnyszer krds, hogy a magyarorszgi hajlktalan ellts a kihvsokra csak akkor tud megfelel vlaszt adni, hogy ha megsznik a finanszrozsban is jelenlv slyos htrnyos megklnbztets.
IV. Stratgiai megfontolsok
A magyarorszgi hajlktalan ellts alapvet rdeke az EU-n belli szakmai csoportosuls, a FEANTSA-hoz val csatlakozs.
Konkrt clkitzseink kztt szerepel a megfelel szakmai informcik s tapasztalatok megszerzse, a klnbz gyakorlati megoldsok kicserlse.
Stratgink fontos rsze kt irnybl kzelt a hajlktalansg problmjhoz.
1. A preventv jelleg beavatkozsok, megoldsok s hatsok elrse a hajlktalan elltsba. Ez a megfelel makr-konmiai krnyezetben annak az llsfoglalst is magban foglalja, hogy szakmai megalapozott lpseket tudjunk tenni a hajlktalann vls megelzse rdekben.
2. Felttlenl elmozdulst ignyel a jelenlegi helyzetbl az a szndk, amely a hajlktalanok nagyobb mrv reintegrcijval fogalmazhat meg. A jelenlegi frhely kapacits s az elltsi igny nagysga kztt meglv diszkrepancia cskkentse jl megfontolt s kidolgozott stratgit kvetel.
A magyar hajlktalan elltsban tevkenykedk szakmai kpzse, tovbbfejldse felttelez egy olyan mrtk szakmai egyttmkdst, amely a napi munkakapcsolatokon s kzs akcikon nyugszik. A kialaktand regionlis decentrumok ezt szndkoznak elsegteni.
Oldal tetejre
|