Feansta
2005.12.12. 14:22
A FEANTSA (The European Federation of National Organizations Working with the Homeless – Hajlktalanokkal foglalkoz szervezetek eurpai szvetsge) a klnbz orszgokban mkd, helyi tagszervezetek beszmoli alapjn sszelltott egy anyagot a hajlktalansg megelzst clz stratgikrl s gyakorlatokrl
A FEANTSA (The European Federation of National Organizations Working with the Homeless – Hajlktalanokkal foglalkoz szervezetek eurpai szvetsge) a klnbz orszgokban mkd, helyi tagszervezetek beszmoli alapjn sszelltott egy anyagot a hajlktalansg megelzst clz stratgikrl s gyakorlatokrl.
Az albbiakban ennek az anyagnak az sszefoglalja olvashat. Inkbb hevenyszett, nem tl precz jegyzetekrl van sz, amik ppen csak arra alkalmasak, hogy tudjuk, minek rdemes utnanzni.
Eurpai Unis httr: Az EU szegnysg s trsadalmi kirekeszts elleni stratgijnak fontos rsze a hajlktalansg megelzse mint kzs eurpai cl. A tagorszgoknak a Nemzeti Cselekvsi Tervbe bele kell foglalniuk a hajlktalansg megelzst clz intzkedseket s stratgikat. Ezekre elviekben az Eurpai Bizottsg s Tancs javaslatokkal vlaszol. Valjban mindezidig a hajlktalansg tmjnak alig szenteltek figyelmet eurpai szinten.
Ez a beszmol 17 orszg beadvnya alapjn kszlt, egyrszt az EU tjkoztatsa cljbl, msrszt a FEANTSA 2004-es, budapesti konferencijra.
Megelzsi koncepci: Nagyon kevs orszgban van ilyen. Kevs kutats folyik, s kevs adat ll rendelkezsre. Nem vilgos, hogyan kellene megelzni a hajlktalansgot, s sokszor ez szolgl kifogsknt arra, hogy mirt nem kltenek erre.
Angliban vgeztek kutatsokat azzal kapcsolatban, hogy mi okozza a hajlktalansgot. Van egy defincijuk a megelzs 3 szintjrl, ami mshol is hasznos lehet:
1.kiderteni, mik a f okok, s azokra clzott kormnyprogramokat indtani
2. olyan csoportokra/egynekre irnyul megelzs, akik ki vannak tve a hajlktalann vls veszlynek (pl. oktatsi programok)
3. a szemlyes vlsg megelzse (pl. prkapcsolati tancsads)
Fontos a korai megelzs, azaz hogy olyan emberekkel foglalkozzunk, akiknek mg nincsenek laksproblmik, s akik, ha segtsget kapnak, sosem lesznek hajlktalanok.
Mg nem egszen vilgos a megelzs defincija, de a FEANTSA szerint van nhny kulcsfontossg elem:
- a laks megtartsa
- megfelel mennyisg, elrhet szocilis brlaks
- olyan szolgltatsok, melyek segtenek a megfelel otthon megtallsban s kialaktsban
- a mindennapi lethez szksges kszsgek fejlesztse (pl. kltsgvets)
- segtsg a seglyekhez s szolgltatsokhoz val hozzjutsban
Belgiumban kutattk, hogy mik a rizikfaktorok:
- fiatalok, fleg nehz csaldi httrrel
- szocilis s anyagi helyzet (alacsony iskolzottsg, alacsony jvedelem, adssg felhalmozs)
- egszsg (pszichs vagy fizikai problmk)
- llami intzmnybl kikerlk, hospitalizlds, gondoskodstl fggs
Az olasz s a svd jelents hozzteszi mg: a szocilis hl, a kapcsolatok felbomlsa, a modern nyugat-eurpai trsadalmak kptelensge stabil s sszetart kzssgek kialaktsra.
Ezek voltak a rizikfaktorok. Vannak kivlt okok, s a kett nem ugyanaz. Az utbbira plda: kilakoltats, csaldi vita/szakts (s csaldon belli erszak), intzmnybl (brtn, bentlaksos intzmny, katonasg, krhz) kikerls, ha nincs csald vagy ms kapcsolat, amihez vissza lehet trni. A legtbb ember ilyen esetben segtsg nlkl tvszeli a nehzsgeket, ha jelen vannak n. jlti tnyezk: barti ktelkek, stabil munkahely, j egszsg stb. Hajlamost tnyezk: pszichs betegsg, kbtszer, deviancia, gyakorlati kszsgek hinya, fogyatkossg, korbbi hajlktalansg.
Az r, a francia s a finn jelents szerint a szocilis brlaks kulcsfontossg. A finn kormny most a vroskzpontokban kis laksokat pt a kis csaldok illetve az egyedlllk ignyeinek megfelelen. Egy finnorszgi kutats ugyanis kimutatta, hogy amikor nincs elegend kicsi, egyszemlyes laks, az egyedlllk veszlyeztetettebb vlnak. A finn kormny laksgyi tancsad rendszert is kialaktott.
Belgiumban (s mshol is) megklnbztetik azokat az ltalnos intzkedseket, amik lehet, hogy segtenek megelzni a hajlktalansgot (pl. j oktatsi rendszer) s a clzott intzkedseket.
Franciaorszgban az elv: a szocilis jogok, gy a lakhatshoz val jog biztostsa. Ausztriban civil szervezetek azzal foglalkoznak, hogy megelzzk a kilakoltatst s hogy cskkentsk a hajlktalanokkal kapcsolatos eltleteket. Kimutattk ugyanis, hogy sokan, fleg fiatalok a megblyegzstl val flelem miatt nem veszik ignybe a hajlktalanoknak nyjtott szolgltatsokat, s ez nehzz teszi a megelzst.
Megelzs kormnyzati szempontbl: Nhny orszgban vilgosan krl van hatrolva a megelzs fogalma, s ehhez kapcsoldnak a kezdemnyezsek. Ms orszgokban csak a srgssgi elltssal foglalkoznak. Megint mshol nem foglalkoznak kln a hajlktalansg megelzsvel, csak az tfog, a szocilis biztonsgot garantl rendszerrel, azaz a szocilpolitika vezrelve a szocilis jogok biztostsa. Teht kt f kormnyzati megkzelts ltezik: tfog szocilis vdelmi rendszer, aminek rsze a hajlktalansg krdse (pl. Franicaorszg, Spanyolorszg, Dnia), illetve a kifejezetten a hajlktalansg megelzst clz programok (pl. rorszg s Skcia).
Dniban van egy trvny a szocilis szolgltatsokrl. Ennek az a clja, hogy tancsot s tmogatst adjon a szocilis problmk, kzttk a hajlktalansg megelzse rdekben. sszetett megkzelts: oktats, foglalkoztats, egszsggy, lakhats stb. A helyi civil szervezetek szerint a trvny mg nem minden, de sok embert megmentett a hajlktalansgtl. Dniban a legtbb nkormnyzat politikai cljv tette, hogy segtsenek az embereknek megtartani a laksukat. A dnok ajnlsa szerint lehetne ersteni az nkormnyzatok felelssgt, ha az llam ktelezn ket egy hajlktalansggal kapcsolatos stratgia elksztsre, illetve ha a dn kormny belefoglaln a lakhatshoz val jogot az alkotmnyba.
A svd modell hasonl. Fontos benne a teljes foglalkoztats irnyba vezrelt gazdasgpolitika, az egyetemes biztostsi rendszer s a fejlett szocilis brlaks rendszer. Itt is az nkormnyzatok felelsek a lakosok tmogatsrt. Ers a kapcsolat a lakhats s a megelzs kztt. Svdorszg lakspolitikja: fenntarthat alapon lehetv tenni, hogy mindenki j s biztonsgos krlmnyek kztt lhessen, megfizethet ron. Jelentsk szerint az is fontos a megelzsben, hogy a brlk tisztban legyenek a jogaikkal s rdekeik rvnyestse rdekben szervezdjenek.
Magyarorszgon a csaldsegt kzpontok tekinhetk megelzssel foglalkoz intzmnyeknek. Szocilis munksok felmrse szerint a hajlktalanok tbb mint fele csaldi okokat/vlst nevez meg f kivlt okknt. A kormny ltrehozta az Eslyegyenlsgi Minisztriumot, ez foglalkozik majd a kirekesztettsggel s kszt trvnyjavaslatokat a trsadalmi integrci rdekben.
Olaszorszgban nincsenek tfog megelz intzkedsek s stratgik. Nincs egyttmkds a klnbz kormnyzati szintek kztt. Cskken az elltknak juttatott kltsgvetsi tmogats.
Spanyolorszgban tfog szocilis rendszer mkdik, de a szervezetek szerint tbb pnz kellene lakhatsra s a nagyon alacsony jvedelmek megsegtsre.
Grgorszgban nvekszik a hajlktalanok szma, de nincs politikai akarat arra, hogy kiemelten foglalkozzanak a problmval. A nemzeti cselekvsi tervekben s egyb programokban nem emltik a hajlktalansgot.
Luxemburgban nincsenek megelzsi stratgik. A jelents rszletes javaslatokat tartalmaz a jelenlegi rendszer megreformlsra. (Pl. minimljvedelem program, szocilis brlaks stb.) A brokrcia megnehezti a seglyekhez val hozzjutst. Sok jog bejelentett lakcmhez ktdik, gy sok ember kvl reked.
Finnorszgban stratgiai jelleg megkzelts van. A szocilis program f elemknt kezeli a hajlktalansg megelzst. A stratgia hangslyozza annak fontossgt, hogy mindenki (valamilyen, megfelel formj tmogats rvn) lakshoz jusson. Van egy nemzeti program a hajlktalansg cskkentsre, amit 2005-ig meghosszabbtottak. Klnleges intzkedseket foganatostottak a hajlktalansg enyhtsre s a megelzsre is. A program fleg a lakhatsra sszpontost, s szerepel benne, hogy arra ktelezik magukat, hogy ptenek vagy pttetnek lakhelyeket a hajlktalanok s ms kirekesztett csoportok rszre, illetve hogy megnvelt lakstmogatst adnak alacsony jvedelmeknek. Ami a megelzst illeti: az nkormnyzatoknak megelz anyagi tmogatst kell adniuk a kilakoltatsok elkerlse rdekben. 2003-ban az llam s az nkormnyzatok kpviseli alrtak egy szerzdst, hogy elsegtsk a hatkony egyttmkdst maguk s a civil szervezetek kztt, a hajlktalansg cskkentse illetve megelzse rdekben.
Hollandiban a korbbi reagl jelleg politikt felvlt irny f elemei: a csaldon belli erszak megelzst s kezelst szolgl hlzatok s a kialkoltatst megelz hlzatok.
Angliban egyes helyi hatsgok sokfle lakhatsi lehetsget knlnak s segtsget nyjtanak, pl. lakbr elleget adnak, segtenek ingatlant tallni s laks vagy ms tmogatsokhoz hozzjutni. A lnyeg, hogy mg akkor kell segteni az embereknek, mieltt a hajlktalann vls veszlye fenyegetn ket vagy hajlktalann vlnnak.
rorszgban 2002 ta van a kormnynak tfog megelz programja, melyet 4 minisztrium egytt dolgozott ki. A program klnsen az llami intzmnyekbl kikerl emberekre sszpontost. Tbb hajlktalansggal kapcsolatos program is van. Ezek a helyi nkormnyzatokat ktelezik helyi cselekvsi tervek kidolgozsra.
Megelzs a civil szervetek szemszgbl, pldk a civilek tevkenysgre a klnbz orszgokban:
A belgiumi jelents felsorolja a szerintk legfontosabb 5 megelz intzkedst:
- a hajltalann vlt embert rgtn szocilis brlaksba juttatni, nem csak egy szlln eltlttt id utn
- szocilis brlaks, lakhatsi tmogats azoknak, akiknek htralkuk van, a kilakoltatst megelzend
- minden kerletben elegend krzis szlls s tmeneti szlls
- a brtnbl vagy pszichitriai intzmnybl kikerlsre val felkszts fejlesztse
- jogi elsbbsget a hajlktalanok szocilis lakhatsnak
gy vagy gy, de mindegyik jelents nagyjbl ezeket a lpseket emlti, csak nhny orszgban trtnt mr nhny lps, mshol pedig mg semmi.
Trvnykezs:
Angliban az elmlt vekben j trvnyek szlettek, pldul egy olyan, ami a helyi nkormnyzatokat ktelezi az ellts fellvizsglatra, valamint arra, hogy stratgit dolgozzanak ki a hajlktalansg kezelsre s megelzsre. A trvny elrja, hogy a civil szfrt is be kell vonniuk a munkba, st, Skciban a hajlktalanokat is.
Finnorszgban a kormny a vrosi s a helyi nkormnyzatok hatskrbe utalta a laks szolgltatsok (gy a lakstmogats) megszervezst. Trvny van a pnz- s adssggyi tancsadsrl, ami az nkormnyzatokat arra ktelezi, hogy a lakosoknak ezt biztostsk.
Franciaorszgban van egy trvny a garantlt minimljvedelemrl. A Besson trvny kimondja a lakhatshoz val jogot. Ausztrihoz s rorszhgoz hasonlan elismerik annak szksgessgt, hogy legyen megfelel szm szocilis vagy olcs lakhatsi lehetsg. Trvny mondja ki, hogy minden nagyvrosnak (50.000 lakos felett) lakspiaca legalbb 20%-t szocilis laksknt kell hasznostania. Fontos tnyez mg az ingyenes, ltalnos egszsggyi ellts. A problma az, hogy mindezekhez nem adtak elegend kltsgvetsi forrst illetve hogy a kormnyvlts ezen vvmnyok megnyirblsval fenyeget.
Ausztriban viszonylag nagylelk lakstmogats van s nagy szm elrhet r laks. Inkbb a lakspts a priorits, semmint az alacsony jvedelm hztartsoknak nyjtott tmogats.
Svdorszgban a lakhatsrl szl trvny a megelzs kulcsfontossg eleme. Fontos, hogy ers trvnyek vdjk a brlket, legyen elktelezettsg a kormny rszrl a lakhats biztostsra s elrhet legyen a szocilis lakhats mindenki szmra, megblyegzs nlkl.
Sok orszg jelentse szerint a hajlktalansg megelzsben nagyon fontos a garantlt minimljvedelem biztostsa.
A legtbb orszgban szletett valamilyen trvny a kilakoltatsok megelzsre. Sok orszg jelezte az elegend szm szocilis laks hinyt. Kivtelt kpez Svdorszg, ahol a kormny a lakhats biztostst tekinti a megelzs kulcsnak.
Oktats: ltalban fiatalokat oktatnak az otthonrl val elkltzssel s az nll lettel kapcsolatos tudnivalkra. (pl. Skcia iskolinak 66%-ban megvan az otthon elhagysrl szl oktatcsomag.)
Bevndorlk: Magyarorszgon szletett trvny a bevndorlkkal s hajlktalann vlsuk veszlyvel kapcsolatban. A menekltek majdnem ugyanazokkal a jogokkal s ktelessgekkel rendelkeznek, mint a magyar llampolgrok. Vannak olyan civil szervezetek, melyek tmeneti szllst biztostanak a meneklttbort elhagyknak, de ez a csoport mindenkppen veszlyeztetett. Dniban a bevndorlk szmra az nkormnyzat lakst biztost az els 3 vre. Ez id elteltvel szintn veszlyeztetettek.
Kilakoltats: Sok EU tagllamban van olyan trvny, ami a kilakoltats megelzst szolglja. A legtbb orszgban van lakhatsi vagy lakbr tmogatsi rendszer. Skciban a jelzlog hitelez a fizets elmaradsrt csak akkor lakoltathat ki valakit, ha az illetnek mr felajnlottk a pnzgyi tancsads lehetsgt.
Magyarorszgon 2003 janurjban szletett egy trvny az adssgkezelsrl. Kb. 500.000 hztartsnak van tbb mint 6 havi lakbr vagy jelzlog htralka. A trvnyt egy program ksri, ami az eladsodst prblja kezelni. A kzzemi djakkal val elmarads egy msik komoly problma Magyarorszgon. Fokozatosan bvl azok kre, akik rszt vehetnek a programban, s ksbb azok a csaldok is rszt vehetnek majd, amelyek 25%-nl kevesebbel tudnak csak hozzjrulni az adssgtrlesztshez.
Ausztriban egy trvny kimondja, hogy a brsgnak minden egyes kialkoltatsi gyrl rtestenie kell az nkormnyzatot, hogy az lpseket tehessen (ifjsgvdelem, szocilis osztly stb.).
Hollandiban a lakspiac 40%-a szocilis brlaks, ami nagyon nagy arny. A laksszvetkezeteknek s a hajlktalanokkal foglalkoz szervezeteknek van egy kzs programjuk, ami a laksban maradst hivatott elsegteni. Beavatkozsuk rvn az esetek 90%-ban sikerl megtartani a lakst. Ez sokkal kevesebbe kerl, mint az tmeneti szllsok fenntartsa. A korai beavatkozs nagyon sikeres a kilakoltats elkerlsben. Korn felveszik a kapcsolatot azokkal, akik elmaradnak a lakbrrel.
Belgiumban van egy, a kilakoltats halogatst szolgl trvny, de nem igazn mkdik. Vannak j programok a kilakoltats megelzsre s a lakskszlet nvelsre, ezeknek egy kln anyagban lehet utnanzni.
Dniban a szocilis hatsgok kzvettknt lpnek fel a brlk s a tulajdonosok kztt, hogy ki legyen fizetve a lakbr s segtsenek az embereknek beosztani a pnzket.
Olaszorszgban rossz a helyzet. 500.000 csaldot fenyeget az otthonveszts. Szocilis munksok prblnak kzvetteni s segteni a csaldoknak.
Csaldon belli erszak: Belgiumban az tmeneti szllkon, menhelyeken menedket keresk 1/3-a n, s nagy rszk erszak ell menekl. Tbb orszgban van tvoltartsrl szl trvny, hogy a bntalmazott otthonban maradhasson.
Informci s tancsads: A lakhatssal s/vagy adssgkezelssel kapcsolatos tancsadst tbbnyire civil szervezetek vgzik.
Magyarorszgon majd’ 100.000 csald ellen van folyamatban brsgi eljrs tartozsok miatt. A kormny a jelzlogrl a kzzemi dj htralkokra is kiterjesztette az adssgkezel programok krt. Tervbe van vve, hogy ktelezik a szolgltatkat arra, hogy rtestsenek egy adssgkezelssel foglalkoz civil szervezetet azokrl a fogyasztkrl, akik tbb mint 3 havi djjal tartoznak. (Ennek pontos gyakorlatrl rszletesebben is lehet olvasni.)
Angliban az nkormnyzat feladata tjkoztatni s tancsokkal elltni azokat, akiket a hajlktalann vls veszlye fenyeget, kivve szak-rorszgban. A tancsads minsge azonban nem mindenhol egyforma. Ezen kvl sokfle tancsad szervezet van (lakhatsi, ltalnos, bntalmazott nknek, szlln lakknak, brtnviselteknek stb.). Van ingyenesen hvhat lakhatsi seglyvonal is. Vannak az rintettek s csaldi ill. barti krk kztt kzvett szervezetek.
Intzmnybl elbocsjtottakat segt programok: Brtnbl szabaduls eltti programok, fleg rorszgban. Magyarorszgon fleg fiatalkorak szmra a szabaduls elksztse, kapcsolatfelvtel a csalddal, munka- s tanulsi lehetsgek felkutatsa. Lehetsges, hogy a jvben lesz szmukra lakstmogats is. Angliban s Skciban is mkdnek ilyen szervezetek. Csehorszgban alternatv bntetsvgrehajts, pl. kzmunka. A litvn, a cseh s a magyar jelents szerint az llami gondozottak nvekv szmban fordulnak hajlktalan elltkhoz.
Konklzik: A hatkonysg rdekben fontos a civil s a kormnyzati szervek egyttmkdse. Priorits krdse: sokszor a „tzolts” az elsbbsg, s a civil szervezeteknek nagyon nehz a megelzsen dolgozni, amg arra nincs politikai akarat s anyagi tmogats. A megelzs hossztv s befektetst ignyel. Sok orszgban mr kidolgoztak megelz intzkedseket, de ezek veszlybe kerlnek a kltsgvetsi megszortsok miatt. Az EU felszlthatn a kormnyokat, hogy ne feledjk, hogy a trsadalmi kirekeszts s gy a hajlktalansg orvoslsa a kzs clok egyike, s ez megkveteli, hogy a tagllamok politikai s anyagi tmogatst nyjtsanak a megelzshez.
|